بررسی سیر تا پیاز انواع کابل شبکه

بررسی سیر تا پیاز انواع کابل شبکه

کابل شبکه یا کابل به هم تابیده به کابلهایی می گویند که برای انتقال دیجیتال اطلاعات از آن استفاده می شود. این کابلها تنوع بسیار زیادی دارند. در این مقاله از صاران قصد داریم تا سیر تا پیاز انواع کابل شبکه را بررسی کنیم تا به یک دید روشنی در این زمینه برسید. با ما همراه باشید و تا انتهای مقاله را دنبال کنید تا پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

کابل شبکه چیست؟

در  شبکه های محلی کابل یک محیط انتقال است که و برای ارسال اطلاعات از آن استفاده می شود. متداول ترین نوع کابل های چهار زوجی که برای انتقال اطلاعات استفاده می شوند، کابل های بهم تابیده هستند. کابلهای UTP به صورت چهار زوج 100 اهمی هستند که هر دو زوج بهم تابیده شده اند.

کابل های UTP استانداردهای مختلفی دارند که در گروههای متفاوت Cat 5, Cat 5e, Cat 6 , Cat7  تقسیم می شوند. سرعت و پهنای باند فرکانسی این نوع کابلها به صورت زیر است:

 • Cat5=100 Mhz
 • Cat5e=200 Mhz
 • Cat6 = 250,350 Mhz
 • Cat7=600,1000 Mhz
بررسی سیر تا پیاز انواع کابل شبکه
بررسی انواع کابل شبکه
بررسی سیر تا پیاز انواع کابل شبکه
بررسی انواع کابل شبکه

کابل های بهم تابیده دارای انواع مختلفی هستند از جمله:
کابل های بهم تابیده بدون شیلد UTP، فویل آلومینیومی FTP و شیلد دار STP و گاهی فویل و شیلد دار SFTP که رنگهای مختلفی دارند. همچنین این کابل ها با دو نوع ژاکت PVC و LSZH عرضه می شوند که البته نوع آخری فاقد هالوژن است. و مزیت آن این است که در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند.

بررسی انواع کابل شبکه از نظر فرکانس

در ادامه مقاله سیر تا پیاز انواع کابل شبکه می خواهیم انواع کابل شبکه را بر اساس فرکانس آن تقسیم بندی کنیم.

همانطور که میزان فرکانس قابل پشتیبانی در انواع کابل شبکه با هم فرق دارند، همانطور حجم اطلاعات قابل انتقال هم متفاوت هستند. برای اینکه کابل های شبکه را براساس فرکانس طبقه بندی کنیم آن ها را بر اساس CAT تقسیم بندی می کنیم. این تقسیم بندی عبارتند از :

 •  CAT-3 : این کابل می تواند حداکثر از فرکانس 10 مگاهرتزی پشتیبانی کند که این امکان را می دهد که تا 10Mbps انتقال اطلاعات انجام شود. البته امروزه با توجه به محدودیت زیاد حجم قابل انتقال توسط این کابل استفاده از آن منسوخ شده است.
 •  CAT-5 : این کابل می تواند حداکثر تا فرکانس 100 مگا هرتزی را پشتیبانی کند که همچنین امکان انتقال اطلاعات تا 100Mbps را برای آن فراهم می کند.
 • CAT-6 :  این کابل در ابتدا فقط می توانست تا 250مگا هرتز را پشتیبانی کند. اما امروزه که مجموعه های جدید این کابل معرفی و عرضه شده اند، این امکان بسیار بیشتر شده است. زیر مجموعه های جدید این کابل ها که با نام  CAT-6e و CAT-6a هستند می توانند تا حداکثر فرکانس انتقال 500 تا 650 مگا هرتز را نیز فراهم کند.
 •  CAT-7 : این کابل می تواند تا حداکثر فرکانس 600 مگا هرتزی را پشتیبانی نماید که امکان انتقال اطلاعات تا 10Gbps را برای آن فراهم می آورد.

بررسی انواع کابل شبکه از نظر نوع محافظ

در ادامه مقاله سیر تا پیاز انواع کابل شبکه به دسته بندی کابل ها بر اساس نوع محافظ می پیردازیم. پوشش یا محافظ نقش بسیار مهمی در محفاظت از انواع کابل ها دارد. انواع کابل ها از نظر محافظ بسیار متنوع هستند و انواع متفاوتی دارند که بر اساس زیر تقسیم بندی می شوند.

 •     کابل UTP :این کابل شبکه غلاف محافظ ندارد.
 •     کابل STP : این کابل شبکه دارای غلاف محافظ است.
 •     کابل S-UTP : این کابل شبکه روکش دار  و بدون غلاف محافظ است.
 •     کابل :U-FTP  این کابل شبکه دارای فویل محافظ برای سیم ها است که وظیفه محافظت را به عهده دارند.
 •     کابل SFTP : این کابل شبکه دارای غلاف محافظ است و روکش رز ورقی دارد.

معرفی کابل شبکه Straight

این نوع کابل شبکه برای ارتباط دو وسیله غیر مشابه (کامپیوتر به سوییچ) مورد استفاده قرار می گیرد.رنگ بندی هر دو سر کابل به صورت زیر می باشد:

 1. سفید نارنجی(TD+)
 2. نارنجی(TD-)
 3. سفد سبز(RD+)
 4. آبی(NC)
 5. سفید آبی(NC)
 6. سبز(RD-)
 7. سفید قهوه ای((NC
 8. قهوه ای(NC)
معرفی کابل شبکه Straight
کابل شبکه Straight

بررسی کابل شبکه Cross

در ادامه مقاله سیر تا پیاز انواع کابل شبکه به بررسی کابل شبکه cross  می پردازیم. این نوع کابل برای ارتباط دو وسیله مشابه (دو کامپیوتر با هم) مورد استفاده قرار می گیرد. که رنگ بندی آن براساس زیر می باشد.رنگ بندی یک سر کابل به صورت زیر است:

 1. سفید نارنجی(TD+)
 2. نارنجی(TD-)
 3. سفد سبز(RD+)
 4. آبی(NC)
 5. سفید آبی(NC)
 6. سبز(RD-)
 7. سفید قهوه ای(NC)
 8. قهوه ای(NC)

و سر دیگر کابل رنگ بندی متفاوتی دارد که عبارتند از:

 1. سفید سبز(RD+)
 2. سبز(RD-)
 3. سفید نارنجی(TD+)
 4. آبی(NC)
 5. سفید آبی(NC)
 6. نارنجی((TD-
 7. سفید قهوه ای((NC
 8. قهوه ای(NC)

بررسی کابل شبکه کواکسیال

بررسی کابل شبکه کواکسیال
کابل شبکه کواکسیال

در ادامه بررسی سیر تا پیاز انواع کابل شبکه به بررسی کابل کواکسیال که یکی از مهمترین محیط های انتقال برای مخابرات است، می پردازیم. از سال 1936 از این کابل ها برای انتقال اخبار و اطلاعات در سرتاسر جهان استفاده شدند. در این نوع از کابل ها، دو سیمی که یک زوج را تشکیل می دهند، از حالت متقارن خارج شده و هر زوج از یک سیم در مغز و یک لایه مسی بافته شده در اطراف آن تشکیل می شود.

البته در نوع دیگر کابل های کواکسیال، به جای استفاده از لایه مسی بافته شده، تیوپ مسی استوانه ای مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که ماده ای پلاستیکی وظیفه دارد که این دو هادی را از یکدیگر جدا کند. این ماده پلاستیکی می تواند به شکل دیسکهای پلاستیکی یا شیشه ای در فواصل مختلف استفاده شود و مانع از تماس دو هادی با یکدیگر شود. همچنین ممکن است که دو هادی در تمام طول کابل به وسیله مواد پلاستیکی از هم جدا شوند.

بررسی کابل های شبکه در سیستم های مداربسته

سیستم های مداربسته به گونه ای هستند که از طیف محدودی از کابل شبکه استفاده می کنند. نحوه استفاده از این کابل متفاوت است. یعنی برای محیطهای داخلی و اداری معمولا از کابل CAT-6 UTP استفاده می شود. همچنین برای محیطهای بیرونی که طولانی اند یا امکان آسیب به کابل وجود دارد از کابل CAT-6 SFTP استفاده می شود.

اگر پهنای باند تصاویر دوربین های مدار بسته یاد باشد از کابل CAT-7 استفاده خواهد شد.

در اینجا مقاله سیر تا پیاز انواع کابل های شبکه در صاران به پایان رسید. امیدوارم مطالعه این مقاله برای شما مفید بوده باشد و پاسخ سوالات خود را دریافت کرده باشید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما خوانندگان عزیز هستیم.

 

0/5 (0 Reviews)
برگشت به بالا
X