مزایا و معایب شبکه های بیسیم Mesh

به جرات می توان گفت تا یکی دوسال پیش حرف از شبکه مش در ایران خیلی جالب نبود، ولی در حال حاضر چندین برند تولید کننده تجهیزات بیسیم در ایران برای خودشان حرفی برای گفتن دارند،  و حالا به جایی رسیدیم که زمانی که قصد خرید یک روتر بیسیم را داریم  علاوه بر قدرت وای فای و چند باند بودنش این مسئله هم مهم است که آیا مش ساپورت است یا نه؟ ما در این مقاله میخواهیم ببینیم مش چیست و چه بدیها و خوبی هایی دارد.

 

شبکه Mesh  چیست ؟

به روز ترین راهکار سازندگان تجهیزات بیسیم در دنیا، شبکه مش محسوب میشود. در قدیم زمانی که میخواستیم در یک ساختمان چندین طبقه، اینترنت ویا اینترانت را به صورت بیسیم گسترش دهیم با مشکلاتی از قبیل پوشش یکپارچه و پهنای باند یکسان برای تمام نقاط و … روبرو بودیم مشکلی که با آمدن روتر بیسیم هایی که مش را را در برنامه خود کنجانده بودن حل شد. در این تکنولوژی به یک روتر، اینترنت ADSL یا LTE متصل میکنیم و تمام روترها را در پخش سراسری و یکسان اینترنت و یا اینترانتی مشارکت میدهیم و هر زمان هم که بخش جدیدی به ساختمان ما اضافه میشود میتوانیم با اضفه کردن یک روتر دیگر آن قسمت را هم به راحتی به شبکه مش خود اضافه کنیم.

 

مزایا شبکه های وای فای Mesh

پوشش بهتر :

یکی از مهمترین شاخص های شبکه های مش همین پوشش بهتر نسبت به شبکه های قبلی باشد، یعنی اگر زمانی که برای یک محیط امکان سنجی میشود روترهای مناسب و به تعداد مورد نیاز در نظر گرفته شود، ما دیگر نقطه کوری نخواهیم داشت. لازم به ذکر است روتر های مش عادی یک محیط 200 تا 300 متری را به راحتی پوشش میدهند.

حل شدن مشکل قطعی سیگنال :

در شبکه های مش همه روترها به یک اندازه در اتصال پایدار و برقراری دائم کاربران در شبکه فعالیت میکنند، این شبکه با استفاده از  تکنولوژی Roaming  در روتر ها از قطع شدن سیگنال در نقاط مختلف محیط جلوگیری میکند همچنین اگر کاربری ازیک روتر دور شود سریعا به روتر نزدیکتر متصل میشود، در این شبکه اگر یک روتر به هر دلیلی از کار بیفتند نزدیکترین روتر با افزایش پوشش در صدد پوشش دادن و کاور کردن باقی نقاط میشود.

شبکه یکسان :

هیچ اکسس پوینت یا پاور لاین و … نمیتواند همانند تجهیزات مش یک شبکه یکسان و یک دست را در کل محیط بسازد.شما از هر جای محیط که بخواهید میتوانید با یک SSID واحد به شبکه ای متصل شوید که به صورت یکسان محیط شما را پوشش داده است، تنظیمات شبکه مش خیلی پیچیده نیست و کاربر فارق از تکنولوژی که بین روترها برقرار است میتواند به راحتی با یک اپلیکیشن موبایل روتری جدید به مجموعه خود اضافه کند.

ماژولار بودن شبکه :

در این شبکه می توان به سادگی یک روتر جدید را به شبکه اضافه کرد، در کل شبکه مش شبکه ای انعطاف پذیر است و میتوان برای یک خانه 100 متری تا یک پارک چند هکتاری سفارشی سازی کنیم.

 

معایب شبکه های وای فای Mesh

قیمت :

در حال حاضر قیمت روترهای مش نسبت به اکسس پونیت ها و اکستندرها موجود در بازار خیلی بالاتر می باشد، یک روتر مش ساده به راحتی بین 80 تا 100 دلار می باشد و برخی از روتر های حرفه ای از 200 تا 300 دلار هم میباشد . پس در نظر اول مشتری ، اکسندر به مراتب به صرفه تر از یک روتر مش میباشد.

امکان سنجی مناسب :

یکی از مزایای روترهای مش همان ماژولار بودن هست و لی گاهی اوقات خرید نکردن تعدادمناسبی از روترها برای یک محیط باعث میشود نقاط کوری بوجود بیایید.

 

 

 

 

برگشت به بالا
فروشگاه اینترنتی صاران مارکت
X