نکاتی مهم در مورد خرید دیتا پروژکتور (ویدئو پروژکتور)

در این مقاله از صاران قصد داریم به برررسی نکاتی مهم در مورد خرید دیتا پروژکتور (ویدئو پروژکتور) بپردازیم. با ما همراه باشید.

دیتا پروژکتور چیست؟

این ابزار دستگاهی است که می تواند به کمک ورودی هایش تصویرها و اطلاعات های کامپیوتری را از PC، تلویزیون، دوربین های فیلم برداری و … بگیرد و آن ها را پردازش کند. در ادامه با بزرگ نمایی کردن این خروجی ها، آن ها را بر روی پرده نمایش می دهد.

ویدئو پروژکتور (به انگلیسی: Video projector) یا ویدئو فراتاب دستگاهی است که برای نمایش تصاویر انفورماتیک روی یک پرده یا دیوار سفید استفاده می‌شود. با رشد سریع تکنولوژی در انتشار اطلاعات و ارتباطات در این ۱۰سال اخیر شرکت، مدارس، دانشگاه و دیگر ارگان‌ها برای سادگی در آموزش از این سیستم استفاده می‌کنند.
دیتا پرژکتور (Data Projector)

تفاوت دیتا پروژکتور با ویدئو پروژکتور در چیست؟

ممکن هنگامی که برای خرید این محصول به بازار می روید، فروشنده ها این دو کلمه را به جای هم استفاده کنند یا شخصی واژه ی اولی و دیگری واژه ی دومی را برای همان محصول  به کار برد. سوالی که ایجاد می شود این ست که کاربرد صحیحش کدام مورد است؟

در مقاله ی دیتا پروژکتور چیست و انواع آن پاسخ می دهیم که: هنگامی که از این ابزار فقط برای نمایش فیلم ها و اجرای ویدئو استفاده می شد، آن را ویدئو پروژکتور نامیدند. با گذشت زمان وافزایش کارایی این ابزار در زمینه های مختلف مانند مدارس و دانشگاه ها، کنفرانس های شرکتی، پایگاه های نظامی، منازل و … که علاوه بر نمایش فیلم برای نمایش عکس ها و تصاویر، فایل های متنی، تصاویر پزشکی، فایل های excel و از این دست به کابرده شد، از واژه ی جامع تری برای آن استفاده کردند و کلمه ی انگلیسی دیتا، به معنای اطلاعات را بر روی آن گذاشتند.
البته در حال حاضر این ابزار در بازار به هر دو نام صدا می شود و تفاوتی نمی کند که کدام یک را استفاده کنید، زیرا در حال حاضر پروژکتورها هر دو بخش را پشتیبانی می کند.

انواع دیتا پروژکتور (Home theater projectors)

جالب است که امروزه می توانید با استفاده از پروژکتورهای سینمای خانگی در منزل خود یک سینمای شخصی داشته باشید و بتوانید در اتاقی، از تصاویر سه بعدی لذت ببرید. این نسل از پروژکتورها به شما این امکان را می دهد که بتوانید بازی ها، فیلم های متفاوت، مسابقات ورزشی و … را در منزل و بدون احتیاج به فضای وسیع تماشا کنید و هیجان آن را احساس کنید.

 

Pico projectors

این مدل از پروژکتور دارای ابعاد کوچک و وزن کمی هست و به راحتی می توان آن را حمل کرد. این ابزار به شما این امکان را می دهد که از آن در کنار گوشی همراه یا لپ تاپتان استفاده کنید. در این قطعه از باتری های کوچک برای تامین نیروی آن استفاده شده است، البته لازم است دقت کنید که بر خلاف راحتی حمل استفاده از آن برای نمایش تصاویر بزرگ در فاصله ی دور مناسب نمی باشد. در مقاله ی دیتا پروژکتور چیست و انواع آن برای تجار و یا بازرگانان پیشنهاد می شود  که از این محصول به منظور سخنرانی ها و یا ارائه ها استفاده نمایند. تفاوت این مدل با pocket در وزن و روشنایی کمتر می باشد.

3D projectors

از نام این محصول می توان متوجه شد که امکان نمایش تصاویر 3بعدی را دارد و عموما برای تماشای آن از عینک هایی خاص استفاده می شود تا بتوان لذت مطلوب را کسب کرد.

Video projectors

همانطور که در ابتدای مطلب دیتا پروژکتور چیست و انواع آن اشاره شد، ویدئو پروژکتورها در ابتدای کار استفاده می شدند و عموما این نام را برای سیستم های پخش دیتالی به کار می برند که رفته رفته انواع دیگر وارد بازار شدند.در همان زمان ها از این ابزار برای نمایش ویدئو استفاده می شد، اما پروژکتورهای امروزی همه ی حالات را پشتیانی می کنند (یعنی هم دیتا پروکتور و هم ویدئو پروژکتور هستند). به طور کلی پروژکتورها از کوچک ترین سایز که pico projectors نامیده می شوند تا بزرگ ترین نوع پروکتورها که پروژکتورهای سینمایی هستند، تقسیم بندی می شوند.

LCD Projectors/LCD

LCD به معنای نمایشگر کریستال مایع یا عبارت انگلیسی آن liquid crystal displays می باشد. این ابزار در مقایسه با DLPها از روشنایی بیش تری برخوردار هستند. در عین برابر بودن لامپ ها ، تصویر حاصل از  LCD روشن تر می باشد که ترجیحا برای تفریحات و کاربردهای خانگی مورد استقبال واقع شده است.

DLP projectors

پردازش دیجیتالی نور معادل فارسی این عبارت می باشد که نخستین بار در دهه 980 روانه ی بازار شد. این تکولوژی به کمک انحراف آینه های میکروسکوپی دیجیتالی کار می کند و نیازمند تعمیر و نگهداری کمتری نسبت به LED projectors می باشد. عده ای در مقایسه ی این دو محصول می گویند که عمر DLP بیش تر است. در مقاله ی دیتا پروژکتور چیست و انواع آن توصیه می شود اگر قابلیت جابجایی آسان در سینمای خانگی برایتان اهمیت دارد، از این ابزار استفاده کنید.

Digital projectors

به طور کلی عبارت digital projectors یا پروژکتورهای دیجیتال به پروژکتورهایی نسبت داده می شود که قابلیت متصل شدن به رایانه را داشته باشد. با این حال اگر بخواهیم تا یک پروژکتور را واقعا دیجیتالی قلمداد کنیم، لازم است تا توانایی پشتیبانی از یک دستگاه دیجیتال (مانند تراشه ای DLP در نقطه ی مقابل پانل LCD ) را داشته باشد.

پروژکتور استانداردی که دیجیتالی باشد قادر است از مسیر پورت  VGA به شکل مستقیم به لپ تاپ یا کامپیوتر وصل شود و یا قادر است تا به کمک کابل های ویدئویی جزء یعنی فیش های قرمز، سبز، آبی به DVD Player، تلویزیون اچ دی، ستاپ باکس و یا دوربین ویدئویی متصل شود.
1080p projectors به منظور افزایش کیفیت پروژکتور برای سینماهای خانگی استفاده می شوند که با کیفیت فول اچ دی یا 1080p نمایش داده می شوند و لازم است در هنگام انتخاب پروژکتور، به فاصله ی پرتاب یا ویژگی های تغییر لنز توجه ویژه ای کنید.

LED projectors

در این محصول که نسبت به دیگر همگروهی هایش جدیدتر وارد بازار شده است، لیزر و ال ای دی به جای لامپ های مرسوم که در نمونه های قدیمی تر استفاده شده است، تعبیه شده اند که این ال ای ادی ها از عمر طولانی تری نسبت به لامپ ها برخوردار است. برای لمس این تفاوت به اعداد زیر نگاه کنید:

طول عمر ال ای دی = 10هزار تا 20هزار ساعت
طول عمر لامپ های قدیمی = هزار تا 5 هزار ساعت
کاملا این تفاوت واضح و چشمگیر است که همین امر باعث شده است تا کاربرد خانگی و تجاری هم پیدا کند.

Portable projectors

اگر به دنبال پروژکتوری قابل حمل هستید که علاوه بر امکانات کامل، کوچک و سبک نیز باشد، این مورد گزینه ی خوبی می باشد. علاوه بر این، قیمت این محصول نیز پایین است و مورد استقبال مدارس، سالن های کنفرانس و اتاق های آموزش قرار گرفته است.

Multimedia projectors

در مقاله ی دیتا پروژکتور چیست و انواع آن می گوییم که اگر بخواهیم از یک اصطلاح کلی برای توصیف کردن پروژکتورها استفاده کنیم، از عبارت پروژکتور چند رسانه ای استفاده می کنیم. پروژکتوری که قادر باشد از چندین رسانه همانند تلویزیون اچ دی، فیلم های بلوری و سه بعدی، انواع فیلم ها، صفحه های گسترده، نمودارها، تصاویر و …پشتیبانی کند و در عین حال کیفیت را نیز حفظ کند، در دسته ی پروژکتوهای چند رسانه ای قرار می گیرد.

Office projectors

این گروه از پروژکتورها در دفترهای کاری و جلسات اداری به کار برده می شوند و همرده با پروژکتورهای تجاری یا business، آموزشی یا education و دولتی یا government projectors هستند. دقت کنید کنید که این محصول در گروه دیتا پروژکتورهای سالن بزرگ نیست.

Classroom projectors

مقصود از این دسته بندی دردیتا پروژکتور چیست و انواع آن، این است تا شما بتوانید مناسب ترین پروژکتور را انتخاب کنید. اصلا نمی توان بیان کرد که بهترین پروژکتور آموزشی چست، به همین دلیل با توجه به فاکتورهایی از قبیل میزان بودجه، میزان روشنایی، اندازه صفحه، انعطلاف پذیری، ویژگی های شبکه و دیگر قابلیت ها می توان انتخاب مناسبی را انجام داد.

هدف از این گروه بندی نیز همین است تا بتوانید به کمک آشنایی با این ویژگی، مناسب ترین محصول خود را برگزینید. در ادامه دیتا پروژکتور چیست و انواع آن می خواهیم به بررسی این موارد بپردازیم.

Business projectors

از پروژکتور تجاری یا کسب و کار به منظور برنامه ریزی خلاقانه و بستن یک معامله با سرمایه داران بالقوه یا مشتریان استفاده می شود و از آن می توان برای تبلیغات تعاملی، تحلیل کردن بازار موجود، فروش و … استفاده کرد. این ابزار را می توان به عنوان یک جزء ثابت اتاق و یا سالن کنفرانس به کار برد و یا تحت عنوان یک مینی پروژکتور آن را در جیب خود داشته باشید.

LCos projectors

LCos یک تکنولوژی نو و در حال رشد است که در زمینه ی ساخت ویدئو پروژکتور استفاده شده است. این ابزار جایگزینی برای ال سی دی پروژکتور و دی ال پی پروژکتور می باشد که در عین حال از رزولوشن بالایی بهره می برد. علت کیفیت صفحات نمایش بزرگ، همین تکنولوژی می باشد که نسبت به گذشته از قیمت مناسب تری نیز برخوردار شده اند.
در دیتا پروژکتور چیست و انواع آن بررسی می کنیم که شیوه ی کار این تکنولوژی جدید یا به بیانی دیگر نمایشگر کریستال مایع چگونه است. استفاده ی کریستال مایع به جای آینه هایی در ابعاد کوچک در بازتاب کریستال مایع بر روی سطح یک تراشه ی سیلیکون یا پنل شیشه ای باعث افزایش کنتراست و نمایش طبیعی تر تصاویر شده است.

3LCD projectors

در این نمونه که یک تکنولوژی نو تر از DLP است، برخی از مشکلات آن رفع شده است. با استفاده از 3 تراشه یا چیپ در این فناوری نو، می توان تصاویری درخشان تر و با رنگ هایی طبیعی دریافت کرد. با تابیده شدن نور بر روی یک دسته از آینه ها، آن ها به  سه دسته رنگ ویدئویی تقسیم می شوند. همانطور که مشخص است این فناوری یک سیستم بسیار گسترش یافته ای است ک به کمک 3 عدد چیپ جداگانه، رنگ های اصلی تولید می شوند.

DLP 3 chip projectors

این فناوری همانند نمونه ی بالا که در دیتا پروژکتور چیست و انواع آن گفته شد، می باشد. یعنی دارای سه تراشه است و بالاترین درجه روشنایی را بوجود می آورد که باعث نمایش تصاویری دیدنی و جذاب می شود. عموما این نوع محصول در مراسم هایی مانند کنسرت ها، رویداد های عظیم و حتی برادوی به کار برده می شود. با استفاده از این نوع از پروژکتور، هر صندلی حاضر در مراسم به یک صندلی عالی و اختصاصی بدل می شود.

Handheld projectors

این مورد از پروژکتورها تحت عنوان پروژکتورهای دستی، ابتکاری متحرک است. از آن می توان در بازی ها، ارائه های کاری با نمایش بر روی صفحه ای بزرگ تر استفاده کرد و نهایت لذت را برد. از این ابزار می توان با گوشی های هوشمند و گوشی های آیفون استفاده کنرد و تصاویر و فیلم ها را به شکل دسته جمعی مشاهده کرد. مسئله هایی که با صفحه های نمایش کوچک داریم به کمک این تکنولوژی حل می شود و این فناوری موج آینده می باشد.

Pocket projectors

این دسته از ابزارها عموما وزنی زیر یک کیلو گرم دارند و جابجایی آن ها به آسانی صورت می گیرد، افزون بر این قادرند تصویرهای بزرگ و بالغ بر 65 اینچ را نیز نمایش دهند. فناوری تصویر برداری پیشرفته، راه حلی کاربردی و قابل اجرا برای ارائه ی مطلب به شکل متحرک، با کارکرد اداری و برنامه رسانه های شخصی آماده شده اند.

این محصول به منظور نمایش تصویرهای روشن، در لپ تاپ ها و گوشی های هوشمند تعبیه شده است که مناسب تعداد بیننده کم و یا در اتاق کنفرانس متوسط است. تفاوت pico  پروژکتور با این محصول در وزن و روشنایی است که در هر دو مورد، این محصول بالاتر می باشد.

HD projectors

در حال حاضر، این دسته از پروژکتورها به عنوان یک استاندارد در بازار شناخته می شوند. با استفاده از رزولوشن full hd 1080، یک سینمای خانگی حقیقی را تجربه می کنید. امروزه با ترکیب HDTV و بلوری می توان به کمک اتصال HDMI و استفده از پروژکتورهای دارای کیفیت زیاد، لذت واقعی تماشای یک فیلم را برد. البته یک خبر خوش! قیمت این محصولات با کیفیت بسیار بالا در مقایسه با گذشته کاهش یافته است.

Church projectors

این نوع از پروژکتورها برای جلب توجه تعداد بالایی از مخاطبان کاربرد دارد. به کمک پروژکتورهای متناسب با اماکن زیارتی و دعایی می توان آیات دارای تقدس، عکس های متحرک، فیلم ها و مواردی از این دست را نمایش داد. دیده شده است که از این نوع محصول در اماکن مذهبی استفاده ی گسترده ای شده است.

امید وارم مقاله ی دیتا پروژکتور چیست و انواع آن توانسته باشد شما را در انتخاب پروژکتور دلخواهتان، کمک شایانی کرده باشد. در صورتی که سوالی داشتید در پایین همین مقاله بپرسید.
موفق باشید

 

برگشت به بالا
فروشگاه اینترنتی صاران مارکت
X