هر آنچه نیاز دارید در مورد انواع کارت شبکه بیسیم بدانید

انواع کارت شبکه بیسیم

امروزه اینترنت به بخش جدایی ناپذیری از زندگی افراد تبدیل شده است. روزی را تصور کنید که نتوانید به اینترنت دسترسی داشته باشید؟! چه اتفاقی خواهد افتاد؟! شما چه احساسی خواهید داشت؟!

جدا از خسارتی که به خیلی از کسب و کارها وارد می شود، افراد یک خلا مهم ارتباطی را در زندگی خود احساس خواهند کرد. اما تا حالا به این موضوع فکر کرده اید که شما تمام ارتباطات و متصل شدن به اینترنت را به کارت شبکه مدیون هستید:)

برای اینکه در ارتباط با اینترنت مشکلات کمتری داشته باشید، پیشنهاد می کنم مقاله رایج ترین خطاها در اینترنت و چگونگی رفع آن ها را مطالعه کنید.

اگر کارت شبکه نبود دیگر قادر نبودید چه از طریق کامپیوتر و چه از طریق گوشی همراه به اینترنت متصل شوید. قبل از اینکه به بررسی انواع کارت شبکه بیسیم بپردازیم، نیاز داریم تا با کارت شبکه بیشتر آشنا شویم. برای اینکه تصویر روشنی در مورد این مقاله داشته باشید و ذهنتون برای مطالعه ادامه مطلب آماده شود، در ابتدا به بررسی کلی مواردی که در این مقاله به آن ها پرداخته می شود می پردازیم.

1.کارت شبکه چیست؟

2.کارت شبکه مناسب را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

3.وظایف اصلی کارت شبکه

4.محل قرار گرفتن کارت شبکه

5. انواع کارت شبکه بیسیم

6. در چه مواقعی می‌توان از کارت شبکه USB استفاده کرد؟

7.چگونه کارت شبکه را نصب کنیم؟

8.مشکلات کارت شبکه

امیدوارم تا انتهای مقاله با صاران همراه باشید و بتوانید پاسخ تمام سوالاتتان در ارتباط با انواع کارت شبکه بیسیم دریافت کنید.

کارت شبکه چیست؟

کارت شبکه، یکی از مهمترین عناصر سخت افزاری است که در زمان پیاده سازی یک شبکه کامپیوتری مورد نیاز می باشد و باید آن را داشته باشید.
هر کامپیوتر موجود در شبکه ( سرویس گیرندگان و سرویس دهندگان )، نیاز دارند تا از یک کارت شبکه استفاده کنند. به طور کلی کارت شبکه، بین کامپیوتر و محیط انتقال(مثل کابل های مسی و یا فیبر نوری) ارتباط برقرار می کند. کارت شبکه در انگلیسی Network Interface Card  نامیده می شود که به صورت مختصر به آن NIC می گویند.

کارت شبکه مناسب را بر چه اساسی انتخاب کنیم؟

کارت های شبکه را به طور کلی بر اساس موارد زیر تقسیم بندی می کنیم:

 • روش دسترسی (مثلا می خواهید در شبکه اترنت استفاده کنید یا می خواهید در توپولوژی های شبکه استفاده کنید )
 • سرعت انتقال در شبکه
 • رابط اتصال (مثلا RJ-45)
 • نوع اتصال به مادر برد

قبل از خرید کارت شبکه باید به تمام موارد بالا توجه کنید و براساس نیاز خود نسبت به ویژگی های مورد نیازتان کارت شبکه مناسبی را خریداری نمایید. به تک تک ویژگی های کارت شبکه خود فکر کنید و سپس اقدام به خرید آن نمایید. در ادامه به بررسی انواع کارت شبکه بیسیم می پردازیم.

وظایف اصلی کارت شبکه

 • کارت شبکه وظیفه برقراری اتصال میان کامپیوتر را بر عهده دارد و یک ابزار انتقال است .
 • وظیفه ی دیگر کارت شبکه تبدیل داده ها می باشد طوری که داده ها بر روی گذرگاه bus کامپیوتر به صورت موازی انتقال پیدا می کنند. حرکت این داده ها بر روی محیط شبکه به صورت سریال است . بنابراین به طور کلی می توان گفت که کارت شبکه کار تبدیل داده های موازی به سریالی و همچنین سریالی به موازی را بر عهده دارد.
 • وظیفه دیگر کارت شبکه تخصیص یک آدرس منحصر بفرد است. در حقیقت سخت افزاری به نام mac address که بر روی ROM کارت شبکه نوشته می شود.
 • وظیفه دیگر کارت شبکه بافر کردن داده ها است. یعنی کارت های شبکه در هر زمان قادر هستند که فقط یک فریم داده را روی شبکه بفرستند یا از آن دریافت کنند.
 • یک وظیفه مهم دیگر کارت شبکه، کد گذاری و کد گشایی سیگنال ها است.
 • کپسوله کردن داده ها هم بر عهده کارت شبکه است. منظور از کپسوله کردن عمل بنیادی ای است که پروتکل های موجود در لایه های مختلف مدل OSI انجام می دهند. اضافه کردن هدر (header) و در یک مورد خاص فوتر (footer) به اطلاعاتی که از لایه بالایی خود می گیرند، کپسوله کردن می گویند.

محل قرار گرفتن کارت شبکه

کارت شبکه یک بورد مداری پلاستیکی است که ابعاد کوچکی دارد و حدودا اندازه یک کارت بازی است. چندین تراشه رایانه ای دارد که وظیفه دارند، سیگنال ها را از شبکه و کامپیوتر پردازش کنند. کارت شبکه داخل شاسی کامپیوتر اسلاید می شود و به محکمی با یک اتصال روی مادر بورد قرار می گیرد.

یک براکت فولادی وظیفه نگهداری این کارت در محل قرارگیری اش را دارد. این براکت دارای دیودهای نوری است که وضعیت و فعالیت شبکه را نشان می دهد. با توجه به نوع کامپیوتر شما براکت می تواند یک جک کابل شبکه یا یک آنتن داشته باشد.

انواع کارت شبکه

اگر بخواهیم کارت های شبکه را از لحاظ نوع تقسیم بندی کنیم، به دو دسته کلی تقسیم می شود:

کارت شبکه بی سیم و انواع کارت شبکه بیسیم. که به بررسی این دو دسته می پردازیم.

کارت های شبکه ای که بر روی مادر بورد قرار می گیرند.

قدیمی ترین نوع کارت شبکه ها مربوط به این دسته هستند که از گذرگاه های PCI و PCIe استفاده می کنند و مستقیما روی مادربورد کامپیوتر نصب می شوند.

کارت های شبکه PCI با توجه به پتاسیل های موجود ، سرعت و کارایی بیشتری نسبت به کارت های دیگر دارند. که این پتانسیل ها به صورت زیر است:

بافرینگ : حافظه تراشه ها ( RAM )  بر روی کارت شبکه قرار داشته و از آن به عنوان بافر استفاده می شود. از حافظه فوق به منظور نگهداری اطلاعاتی که در انتظار پردازش هستند و یا اطلاعاتی که باید بر روی شبکه منتشر شوند، استفاده می شود .

DMA و یا Direct Memory Access: کامپیوترهائی که از DMA پشتیبانی می کنند، امکان ارسال و یا دریافت داده از حافظه را مستقیما و بدون درگیرکردن پردازنده فراهم می کنند.

Bus Mastering: کارت های شبکه می توانند به گونه ای طراحی شوند که مستقیما بدون استفاده از پردازنده کامپیوتر و یا واسطه ای دیگر به حافظه RAM کامپیوتر دستیابی داشته باشند . ویژگی فوق به کارت های شبکه اجازه می دهد که bus را کنترل کرده و داده ای را به حافظه RAM کامیپوتر ارسال و یا دریافت نمایند .

انواع کارت شبکه بیسیم

کارت شبکه بیسیم مدل های متفاوتی دارد که با انواع کارت شبکه بیسیم بیشتر آشنا می شویم.

 • کارت شبکه USB وایرلس

کارت شبکه USB وایرلس
کارت شبکه USB وایرلس

این نوع کارت شبکه های جانبی از بیرون به لپ تاپ و کامپیوتر وصل می شوند. کارت شبکه USB وایرلس به طور معمول آنتن ندارند و در برخی از مدل های آن یک آنتن کوچک به آن متصل است. در انواع کارت شبکه بیسیم ، این کارت قیمت مناسب تری دارد و شما به راحتی می توانید آن را در بازار پیدا کنید.

از مزایای این مدل کارت های شبکه می توان به قابلیت جابجایی و حمل آسان آن اشاره کرد. همچنین به راحتی می توانید آن را نصب کنید، البته در نظر داشته باشید که  بعد از اتصال USB به کامپیوتر باید کمی صبر کنید تا ویندوز به طور اتوماتیک USB را شناسایی کند.

البته این نوع کارت شبکه معایبی را هم دارد که یکی از معایبی که به مدل کارت شبکه وارد است کوچک بودن آن است که امکان گم شدن و سرقت آن را به راحتی فراهم می کند. همچنین قدرت کافی برای نقل و انتقال داده های حجیم را ندارد. به علت کوچک بودن کارت شبکه usb اگر خراب شود خیلی سخت می توان آن را تعمیر کرد. و متاسفانه قدرت سیگنال دهی ضعیفی دارد.

در چه مواقعی می‌توان از کارت شبکه USB استفاده کرد؟

اگر مادربرد کامپیوتر شما فاقد کارت شبکه وایرلس داخلی است و یا این که به‌ درستی کار نمی‌کند این دستگاه‌ ها اتصال هر کاربر به وای فای را به راحتی فراهم می کند و پوششی از وایرلس را در اختیارتان قرار می‌دهند. و شما می توانید در نقاط منزل یا محل کارتان نیز به راحتی به اینترنت دسترسی داشته باشید.

در هنگام خرید یک کارت شبکه USB  باید چه گزینه‌هایی را در نظر گرفت؟

چون کارت شبکه USB در ابعاد و اندازه‌های گوناگونی موجود است، نمی‌توانیم از این لحاظ آن‌ها را مقایسه کنیم. آنچه یک کارت شبکه USB را از دیگر برندها متفاوت می‌کند معیارهایی است که باید در مشخصات درج‌ شده هر محصول در نظر داشته باشید. این معیارها از قرار زیر است:

 • استانداردهای وایرلس (b/g/n/ac) را در نظر داشته باشید.
 • ورژن USB نیز مهم است( 2.0 یا 3.0)
 • به باند فرکانسی (2.4GHz یا 5GHz) دقت کنید.

مزایای استفاده از کارت شبکه USB

 1. به راحتی می توانید آن را نصب کنید، بدون اینکه به دانش فنی خاصی نیاز داشته باشید.
 2. به کابل کشی نیاز ندارد و به راحتی نصب می شود.
 3. به سادگی می توانید با چندین دستگاه اشتراک گذاری کنید.
 4. معمولا به بروزرسانی نیاز ندارد و به همین علت برای ارتقای کامپیوتر نیاز نیست هزینه هایی بالایی داشته باشید.
 5. با کلیه سیستم‌ عامل‌ها سازگار است.
 6. مقرون‌ به‌ صرفه است.
 •  کارت شبکه PCI بی سیم

کارت شبکه PCI بی سیم
کارت شبکه PCI بی سیم

این مدل کارت های شبکه از طریق وای فای سیگنال ها را ارسال و دریافت می کنند. این مدل به 1 تا 3 آنتن در پشت آن مجهز هستند. با توجه به اینکه امروزه اکثر سخت افزارها دارای پورت USB هستند مثل موس، کیبورد،اسکنر، هارد اکسترنال و … استفاده از این نوع از انواع کارت شبکه بیسیم پورت USB شما را اشغال نمی کند.

همچنین سرعت بهتری در انتقال داده های حجیم به صورت وایرلس فراهم است.

از معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد.

قیمت بالایی دارند.
باید حتما درایور را نصب کنید.
برای نصب آن نیاز به یک فرد متخصص دارید و خودتان نمی توانید این کار را انجام دهید.
چون در داخل کیس نصب می شود، دیگر امکان جا بجایی آن وجود ندارد.

دانلود درایور انواع کارت شبکه بیسیم

قبل از نصب کارت شبکه وایرلس نیاز دارید که درایور آن را در اختیار داشته باشید. حال اگر درایور خود را گم کرده اید و یا در اختیار ندارید پیشنهاد ما این است که درایور کارت شبکه خود را دانلود کنید و براساس آموزش ها آن را نصب کنید.

چگونه کارت شبکه را نصب کنیم؟

اگر کارت شبکه شما از نوع pci بود به این صورت عمل کنید:
در قدم اول درب کیس کامپیوتر را باز کنید و کارت را در پورت مربوطه بگذارید. سپس پیچ کیس را ببندید و آن را install کنید .

اگر کارت شبکه plug&play باشد برای نصب درایور آن به صورت زیر عمل کنید:
ابتدا سی دی درایور آن را در کامپیوتر گذاشته و نسبت به نصب درایور آن اقدام کنید. حال بر روی my computer راست کلیک کنید. بر روی گزینه mange کلیک کرده و گزینه divice maneger را انتخاب کنید. سپس بر روی گزینه network adaptor راست کلیک کرده و گزینه install automatically را انتخاب می کنیم و در اینجا نصب درایور با موفقیت به پایان می رسد . همچنین می توانید فایل setup.exe را از داخل پوشه درایور مربوطه اجرا کنید.

مشکلات کارت شبکه

1-شناخته نشدن کارت شبکه توسط سیستم(کامپیوتر) :

برای اینکه بتوانید بررسی کنید که کارت شبکه ای که روی سیستم شما نصب شده است، راه اندازی شده و درایور آن نصب شده است باید مطابق دستور زیر عمل کنید.
در مشخصات my computer وارد شوید و در سربرگ سخت افزار در قسمت Device manager بروید.
بررسی کنید که اگر کارت شبکه راه اندازی نشده است باید سی دی راه اندازی آن را پیدا کنید و درایور LAN Card را نصب کنید.

2-مشکل در راه اندازی شبکه بین دو کامپیوتر :

در این مواقع باید چک کنید که دو کامپیوتر چه از طریق کابل یا چه از طریق بی سیم به درستی بهم وصل شده باشند. در مرحله بعد باید بررسی کنید و مطمئن شوید که کارت شبکه کامپیوترها هر دو به درستی نصب و راه اندازی شدند. فراموش نکنید که اگر کامپیوترها از طریق کابل بهم وصل هستند، کابلها را باید چک کنید. مطمئن شوید که کابل ها درست بهم متصل هستند و کابل ها اتصالی نداشته باشند. حتی برای اطمینان می توانید که یک کابل دیگر را امتحان کنید.
اگر تمام این روش ها را چک کنید مشکل حتما پیدا می شود.

امیدوارم با کارت شبکه و انواع کارت شبکه بیسیم آشنا شده باشید و مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد. سوالات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

0/5 (0 Reviews)
برگشت به بالا
X