همه چیز در مورد نسل جدید اینترنت، اینترنت 5G

انتشار نسل چهارم اینترنت یعنی اینترنت 4G توانست انقلابی را بر پا کند. سرویس دهی اینترنت به خصوص برای موبایل ها و تلفن های هوشمند پیشرفت کرد و سرعت، پوشش دهی و آنتن دهی آن هم دچار رشد چشمگیری شد و بسیاری از مشکلات سابق از بین رفت. اینترنتی که هم اکنون به آن دسترسی داریم سرعتی 105 مگابیت بر ثانیه ای را دارد و در شهر های پیشرفته ای نظیر کشور های اروپایی و آمریکایی این میزان با ارائه اینترنت های 4G+ به 300 مگابیت بر ثانیه هم می رسد. اما تمامی این پیشرفت ها آغاز نسل جدیدی از اینترنت ها به نام اینترنت 5G است. با صاران در این مطلب همراه باشید تا اطلاعات بسیار جالبی را در خصوص جدید ترین نسل اینترنت که قرار است عرضه شود در اختیارتان قرار دهیم.

اینترنت 5G چیست؟

نسل جدید اینترنت نسبت به نسل قبلی اش بسیار سرعت بالایی دارد و فرکانس آن هم نسبت به 4G غیر قابل باور است. این افزایش فرکانس و سرعت باعث تغییرات بسیار زیادی در زندگی ما خواهد شد چرا که کار ما را برای ارائه تکنولوژی های جدیدتر مانند اینترنت اشیا راحت تر خواهد کرد و بسیاری از محدودیت ها را از بین خواهد برد.

همچنین از آن جایی که سینگال های قوی تری هم که اینترنت 5G دارد، باعث می شود تا نقاط دسترسی به اینترنت هم افزایش پیدا کند. از اصلی ترین اهداف طراحی و تلاش برای ساخت این نسل از اینترنت این بوده است که مانند الکتریسیته همه جا حضور داشته باشد و قابل دسترس باشد.

مزایای اینترنت 5G

از اصلی ترین فاکتور های برتری نسل پنجم نسبت به نسل چهارم، سرعت و میزان تاخیر است. منظور از تاخیر همان اختلاف زمانی بین اقدام و انجام آن است. با وجود این که تاخیر در نسل کنونی عددی بین 40ms تا 60ms است و عددی بسیار کوچک به حساب می آید اما در نسل پنجم میزان تاخیر به کمتر از 10ms خواهد رسید. به عنوان مثال فرض کنید که شما به عنوان یک گیمر حرفه ای قصد دارید در نقطه ای از جهان به صورت بین الملی با گیمر هایی که در نقاط دور دست جهان زندگی می کنند بازی کنید. قطعا اینترنتی که باید از آن استفاده کنید، باید تاخیر بسیار کمی داشته باشد چرا که قطعا میزان عکس العمل شما به اتفاقاتی که در حین بازی رخ خواهد داد بسیار حیاتی و مهم خواهد بود.

با عرضه اینترنت 5G قطعا یکی از تاثیرات بسیار زیادی که بر روی انسان ها خواهد گذاشت مربوط به سبک زندگی ما خواهد بود. با وجود ویژگی هایی که گفتیم، اصلی ترین تغییری که پیدا خواهیم کرد، هوشمند شدن سبک زندگی و گسترش تکنولوژی اینترنت اشیا در خانه هایمان است. طبق پیش بینی های انجام شده تا سال 2020 بیش از 50میلیارد دستگاه با این نوع تکنولوژی کار خواهد کرد. این دستگاه ها شامل گوشی های هوشمند، ماشین ها، عینک، تبلت ها، لوازم خانگی نظیر یخچال و … خواهد شد. از آن جایی که اینترنت نسل جدید پهنای باند کافی را برای هر منظوری در اختیار دیگران قرار می دهد، این وسایل دیگر برای دریافت اطلاعات و داشتن عملکردی مناسب مشکلی نخواهند داشت.

ظرفیت نسل پنجم اینترنت

یکی از مهم ترین فاکتور ها در وب گردی به خصوص  تماشای آنلاین ویدیو ها با کیفیت مانند 4K و 8K ظرفیت یا capacity است که در آینده با توجه به آماری که سازمان های مختلف در مورد رشد ترافیک اطلاعات داده اند، بسیار اهمیت پیدا خواهد کرد. اکنون اینترنت نسل چهارم با سرعتی که حدود 14 تا 18 مگابیت بر ثانیه است می تواند ویدیو های 4k و 8k را برای کاربران پخش کنند ولی با افزایش ترافیک و کاربران طی سال های آینده،باعث می شود شبکه ها با مشکل مواجه شوند و اینترنت 5G این مشکل را بر طرف خواهد کرد.

چگونه به اینترنت 5G دسترسی پیدا کنیم؟

اصلی ترین لازمه این نوع اینترنت داشتن سخت افزار مورد نیاز آن بر روی دستگاه های مختلف مانند موبایل هوشند و تبلت است. همانطور که هم اکنون برای استفاده از 4G نیاز به موبایلی داریم تا از این تکنولوژی پشتیبانی کند، برای دسترسی به اینترنت 5G هم به همین صورت است.

به تازگی شرکت کوالکام که یک شرکت معروف در زمینه فناوری و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی است، از محصولی رو نمایی کرده است که می تواند سرعت دانلود 5 گیگابایت در ثانیه پشتیبانی کند و حدود 400 برابر سریع تر از 4G می باشد. با توجه به برنامه هایی که کمپانی های موبایل ارائه کرده اند قرار است گوشی های خود را به تراشه ها و سخت افزار های لازم برای اینترنت 5G تا سال 2018 مجهز کنند ولی از آن جایی که احتمال می رود تا سال 2020 نسل پنجم اینترنت عرضه نشود امکان دارد این تاریخ به تعویق بیافتد.

A 3D rendering of 3G 4G and 5G network speeds racing on a track.

تاریخ عرضه اینترنت 5G

طبق گزارش هایی که شرکت های مسئول اعلام کرده اند این اینترنت در سال 2020 عرضه خواهد شد و شهر بورنموث در کشور انگلیس هم به عنوان محل عرضه آزمایشی آن انتخاب شده است و در حال حاظر هم تجهیزات راه اندازی آن هم در دست بهره برداری و ساخت می باشد. همچنین تا سال 2022-2023 هم به طور همگانی این تکنولوژی ارائه خواهد شد و عموم مردم می توانند از ان استفاده کنند.

با همگانی شدن این اینترنت همانطور که گفتیم دیگر مشکل آنتن دهی نخواهد بود و در همه جا به اینترنتی پر سرعت دسترسی خواهیم داشت. البته راه اندازی این تکنولوژی نیازمند تجهیزات بسیار پیشرفته ای است و چند سال طول می کشد تا همه بتوانند از اینترنت 5G استفاده کنند و 4G را به فراموشی سپرده شود.

از آن جایی که زیر ساخت های سیستم 5G بسیار کامل است و به درستی طراحی شده است، نیازی به جایگزین شدن مدل و نسل جدید تری احساس نخواد شد و امکان این که نسلی دیگر از اینترنت ارائه شود بسیار پایین خواهد بود. با این حال از آن جایی که هسته اصلی اینترنت 5G برخلاف اغلب تکنولوژی های ارتباطی که سخت افزاری هستند، نرم افزاری است و توسعه و پیشرفت آن ها راحت تر از سخت افزار است، هیچ چیز قابل پیش بینی نخواهد بود.

برگشت به بالا
فروشگاه اینترنتی صاران مارکت
X