مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان

مزایای خرید اینترنتی

خرید و فروش توسط بشر از گذشته های دور به اشکال مختلف انجام می شده است. ابتدا به صورت مبادله کالا به کالا که تنها با توجه به نیاز های روزمره و بدون تعیین ارزش اجناس بوده است و سپس رفته رفته معیار هایی برای ارزش کالا ها تعیین شد و خرید اجناس با پول انجام شد. این گونه شد که تجارت چهره ی جدیدی گرفت. همه ی ما خرید سنتی را تجربه کرده ایم. خرید سنتی قرن ها نیاز های بشر را تامین کرده است. امروزه ورود اینترنت و تکنولوژی به زندگی روزمره هر فرد موجب ایجاد تغییرات عمده در نوع تجارت شده است. خرید اینترنتی با پیدایش بانکداری الکترونیکی و گسترش نقش فضای آنلاین در زندگی ها و با توجه به تغییر یافتن نیاز های مردم در عصر جدید و مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

شما می توانید کالا مورد نظر خود را با وجود تنوع زیادی که در فروشگاه های اینترنتی موجود است پیدا کنید و از نوع و کیفیت آن با توجه به اطلاعات و تصاویر مربوط به آن و حتی نظر مشتریان دیگر مطمئن شوید. کشور های پیشرفته تر مدت زیادی است که مشغول خرید و فروش اینترنتی هستند و این روز ها در دیگر کشور ها نیز این مدل تجارت رایج شده است. در ایران نیز مدتی است که فروشگاه های اینترنتی افتتاح شده اند و شرایط خرید اینترنتی برای مشتریان را فراهم کرده اند.

حتما شما هم بار ها در این فروشگاه های مجازی چرخی زده اید و به دنبال کالای مورد نظر خود و یا حتی برای سرگرمی حس بودن در فروشگاه های ی واقعی و فیزیکی را این گونه تجربه کرده اید. اما اگر تا به حال از آن ها خرید نکرده اید با صاران همراه باشید تا برایتان از مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان بگوییم.

مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان

در نظر مشتریان دلایل خرید اینترنتی یکسان نیست اما مجموعه ای از ویژگی های فضای آنلاین که شامل دسترسی جهانی به اجناس و خدمات، اطلاعات مفید محصول، مقایسه کردن ویژگی ها و قیمت کالا، صرف کم ترین زمان، توانایی خرید در خانه یا محل کار، قیمت هایی رقابتی، متنوع بودن اجناس و ساده بودن مراحل خرید می باشد. با پرسش ها و مطالعاتی که انجام شده است از عمده ترین مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان می توان به موارد زیر اشاره کرد.

حق انتخاب

خرید اینترنتی

مشتریان فروشگاه های اینترنتی در مجموعه گسترده ای از فروشگاه ها قرار می گیرند که این موضوع به آن های قدرت انتخابی بالا می دهد. در واقع در فروشگاه های محلی تنها چند گزینه برای انتخاب کردن دارید و قدرت انتخاب شما بسیار محدود است اما با خرید اینترنتی می توانید کالای مورد نظر خود را از دور ترین نقاط کشورتان هم تهیه کنید. با توجه به این که فروشگاه های آنلاین مدت کمی است که وارد فضای اینترنتی شده اند در تلاش هستند تا توجه خریداران را به خود جلب کنند. بنابرابن خدمات و اجناس با تنوع و کیفیت بالا در این فروشگاه ها عرضه می شوند. با افزایش تعداد آن ها اطمینان کردن برای خریداران راحت تر شده است. با مقایسه ای کوتاه و پیگیری نظرا ت مشتریان در کم ترین زمان، می توان بهترین گزینه را انتخاب کرد.

افزایش قدرت خرید

از مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان افزایش قدرت خرید آن ها می باشد. طی مدت زمانی کوتاه و فقط با چند کلیک می توانید چندین کالا را در چند فروشگاه مجزا همراه با اطلاعات و تصاویر آن ببینید و با مقایسه ی آن ها بهترین گزینه را انتخاب کنید. هیچ نیازی به صرف زمان و پرداخت هزینه برای رفت و آمد، گشتن به دنبال جای پارک خودرو و انتظار برای باز شدن فروشگاه ها ندارید. اهمیت چشمگیر این مسئله باعث افزایش طرفداران خرید اینترنتی شده است.

خریداران در برخی موارد توانایی تعیین کردن قیمت های درخواستی موردنظر خود را دارند. این گونه عرضه کنندگانی که توانایی فراهم کردن شرایط خرید را دارند با مشتری تماس گیرند. در واقع به مناقصه ای دست زده و با متحد شدن و گسترش مقدار خرید خود از تخفیفات ویژه تری برخوردار شوند.

دسترسی بهتر به خدمات و محصولات

از مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان این است که هیچ گونه محدودیتی برای زمان و مکان وجود ندارد. این مورد هم به نفع خریداران و هم به نفع صاحبان فروشگاه ها می باشد. از طرفی مشتری می تواند هر زمان که دلش بخواهد محصول مورد نظرش را خریداری کند و مهم نیست که کجا و در چه موقعیتی باشد. از طرف دیگر مشتریان فروشگاه های اینترنتی می توانند اهل هر شهری باشند و این گونه جمعیت بیشتری را تشکیل می دهند و این موضوع در درآمد صاحب فروشگاه موثر است. در یک فروشگاه واقعی فقط هنگامی کسب درآمد ممکن است که صاحب فروشگاه و کارکنان آن حاضرو مشغول کار باشند. اما صاحب یک فروشگاه اینترنتی می تواند در حالی که در خانه نشسته است و استراحت می کند محصولاتش را بفروشد.

مقایسه قیمت ها

حتما بار ها برایتان پیش آمده است که پس از خرید یک کالا از یک فروشگاه، مشابه آن را در فروشگاه بعدی با قیمتی پایین تر ببینید. معمولا با خود می گوییم ای کاش چند جای دیگر را رفته بودم و قیمت ها را مقایسه می کردم. اما در واقع باید زمان زیادی را برای گشتن مغازه های مختلف صرف کنیم و شاید همیشه فروشگاهی باشد که محصول را ارزان تر بفروشد. از بزرگ ترین مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان امکان مقایسه کردن قیمت ها می باشد. این که بتوانیم تنها با چند کلیک کیفیت برند ها و قیمت های آن ها را با یکدیگر مقایسه کنیم و با بررسی همه ی آن ها بهترینشان را انتخاب کنیم عالی است.

صرفه جویی در انرژی

برای برخی خرید یک تفریح عالی است و برای برخی افراد هم جزو سخت ترین کار ها است. این که انرژی زیادی را صرف رفت و آمد و گشتن به دنبال یک کالا کنیم و در نهایت آن چه می خواستیم را پیدا نکنیم گاهی زجر آور است. بعضی اوقات روز ها به دنبال یک لباس می گردیم و باز هم چندین فروشگاه مانده است که به آن ها سر نزدیم. خرید اینترنتی این مزیت را دارد که حتی در نصف روز و تنها در چند ساعت بتوانید فروشگاه های اینترنتی را با یک سرچ ساده بگردید و کالای مورد نظر خود را پیدا کنید. این گونه زمان و انرژی با ارزش خود را نیز ذخیره کرده اید.

صرفه جویی در سوخت

همه ی ما شاید افزایش هزینه های سوخت بوده ایم. بنابراین در تلاشیم استفاده از وسایل نقلیه را به کم ترین مقدار خود برسانیم. با خرید کردن از فروشگاه های اینترنتی دیگر لازم نیست هزینه ای را برای سوخت  بپردازیم.

دسترسی در تمام ساعات شبانه روز

شما در فروشگاه های اینترنتی نه تنها با تعطیلات رو به رو نمی شوید و می توانید 24 ساعته و در همه ی روز های سال در آن چرخ بزنید بلکه گاهی برخی از فروشگاه ها به مناسبت های مختلف به شما تخفیف های ویژه هم می دهند. این در حالی است که فروشگاه های واقعی و فیزیکی نمی توانند در طول 24 ساعت شبانه روز در حال فعالیت باشند. این آزادی زمان که به شما تعلق دارد از مزیت های خرید اینترنتی برای مشتریان می باشد.

عدم وجود صف

برای خرید از یک فروشگاه آنلاین نیازی نیست در صف های طولانی و خسته کننده بایستید و می توانید با یک کلیک سبد خرید خود را حساب کنید. فروشگاه های اینترنتی دارای امکانات عالی برای ثبت سفارش های شخصی شما می باشند.

جست و جوی آسان کالا

جستجوی کالا
دسترسی آسان

برایتان پیش آمده است که به دنبال رنگ خاصی از لباسی که مدنظر دارید چندین مغازه را بگریدید؟  از مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان می توان به این نکته اشاره کرد که با یک جست و جوی ساده برای رنگ، سایز، مدل و سبکی که به دنبال آن هستید می توانید موجودی آن را بدون هیچ گونه معطلی چک کنید.

دسترسی به انواع بیشتری از محصولات و خدمات

این روز ها با انقلاب دیجیتالی و فعالیت هدفمند صاحبان کسب و کار ها در فضای مجازی، خریداران می توانند هر چیزی را که بخواهند از فروشگاه های آنلاین خریداری کنند. از دستگاه های دیجیتالی گرفته تا کتاب ها و حتی مشاوره مدیریتی و حقوقی و… در این فروشگاه ها به فروش می رود. آیا فروشگاه کتابی را می شناسید که حجمی حدود 3 میلیون کتاب را برای فروش عرضه نماید؟ این مقدار در حال حاضر در سایت آمازون آماده ی فروش می باشد. طرفداران کتاب می توانند ابه راحتی کتاب های مورد علاقه خود را پیدا کنند.

خرید اینترنتی محصولاتی از سر تا سر جهان امکان پذیر است که این موضوع برای مردم برخی کشور ها که با قیمت های بیش تری سر و کار دارند یک موقعیت ویژه و به خصوص محسوب می شود. یعنی افرادی که در کشور هایی با شرایط اقتصادی نا مساعد و کالا ها و محصولات گران قیمت زندگی می کنند می توانند از این موقعیت به خوبی بهره برده و از نقاط ارزان قیمت تر جهان کالای مورد نیازشان را سفارش دهند. پس انتخاب اجناس مقرون به صرفه از مزیت های بزرگ این فروشگاه های مجازی است.

کسب اطلاعات فراوان در رابطه با هر موضوع

یکی دیگر از مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان این است که طرفداران اخبار و روزنامه می توانند تقریبا بیش تر روزنامه های موجود جهان را از همه ی نقاط مطالعه کنند. هم چنین دسترسی به دایره المعارف، لغت نامه ها، اطلاعات پزشکی، امتیاز فیلم ها، گزارش های مصرفی و بی شمار منبع اطلاعات آنلاین به راحتی امکان پذیر است.

سفارش راحت

اگر فردی شاغل هستید و درگیری و فعالیت های شبانه روزی شما اجازه ی خرید کردن و گشت و گذار در بازار را نمی دهد، بهترین گزینه خرید اینترنتی می باشد. مشتریان می توانند از خانه، محل کار و یا از طریق گوشی های هوشمند، در هر ساعت و در تمام روز های هفته سفارش خود را به راحتی ثبت کنند. این محصولات معمولا در بازه زمانی سه تا هفت روز با توجه به فاصله محل زندگی تا فروشگاه ارسال می شوند.

امکان تبادل نظر در رابطه با محصولات و خدمات

از مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان این است که می توانند از نظرات دیگران در مورد محصولات و خدمات برای انتخاب راحت تر استفاده کنند. معمولا فروشگاه های آنلاین بخشی را برای ثبت نظر مشتریان خود اختصاص می دهند.

حذف هزینه های اضافی

علاوه بر هزینه های رفت و آمد گاهی پیش می آید که در حال قدم زدن در فروشگاه ها، وسایلی غیر ضروری که ناگهانی آن ها را می بینیم بخریم. با حذف این خرید های حاشیه ای، حسابی در هزینه های خود صرفه جویی کرده ایم.

سهولت در مبادله

خرید اینترنتی
سهولت در مبادله

یکی دیگر از مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان این است که در بیش تر فروشگاه های آنلاین مشتریان می توانند محصول را به راحتی و بدون تشریفات زیاد خریداری کنند و اگر از آن رضایت نداشتند، آن را برگردانند. البته باید توجه شود که پیش از امضاء نامه ی پست چی، حتما محصول را بررسی کرده و از سلامت آن مطمئن شوید. در غیر این صورت مسئولیت هر گونه خرابی بر عهده خود مشتری است.

 

با توجه به تمام مزایای خرید اینترنتی برای مشتریان نام برده شده برای مشتریان، هنوز هم هستند افرادی که خرید سنتی را به خرید آنلاین ترجیح می دهند. این موضوع می تواند طبق عادت آن ها شکل گرفته باشد. اما در هر صورت خرید سنتی هم مزایا و معایب خود را دارد. به مرور زمان طرفداران خرید اینترنتی افزایش می یابند. چرا که مطالعات صورت گرفته نشان می دهند بزرگ ترین مزیت خرید آنلاین، راحتی و سهولت آن است و این روز ها با توجه به تغییر سبک زندگی و زیاد شدن مشغله کاری همه به دنبال راحتی و صرفه جویی در زمان هستند.

5/5 (1 Review)
برگشت به بالا
X