تفاوت مودم‌های ایرانسل TF-i۶۰ و TD-2101 Plus چیست و کدام‌یک بهتر است؟

تفاوت مودم‌های ایرانسل TF-i۶۰ و TD-2101 Plus
تفاوت مودم‌های ایرانسل TF-i۶۰ و TD-2101 Plus

دو مودم TF-i۶۰ و TD-2101 Plus جزو اصلی‌ترین انتخاب‌های کاربرانی هستند که می‌خواهند از اینترنت TD-LTE استفاده کنند. هر دو مودم از نوع رومیزی و توسط شرکت ایرانسل عرضه شده و قفل شده (لاک) هستند.

اگرچه مودم TF-i۶۰ علاوه بر فرکانس‌های TDD از فرکانس‌های FDD و اینترنت ۴G نیز پشتیبانی می‌کند و اصولا کارکردی دوگانه دارد و قابل مقایسه با مودم TD-i۴۰ نیست ولی کاربران زیادی این دو مودم را با هم مقایسه کرده و برای خرید یکی از آن‌ها مردد هستند.

ما هم به احترام خواننده‌ها و در پاسخ به کامنت‌های زیادی که درباره این موضوع می‌فرستند؛ در ادامه دو مودم را با هم مقایسه کرده و تفاوت‌ها و امکانات متمایز هریک را برمی‌شمریم تا انتخاب راحت‌تر شود:

 

بزرگ‌ترین تفاوت

همان‌طور که در سطرهای بالا گفتیم؛ این دو مودم یک تفاوت اساسی با هم دارند. مودم i۶۰ هم از LTE ۴G و هم از TD-LTE پشتیبانی می‌کند و شما می‌توانید هر دو سیم‌کارت را روی آن‌ قرار داده و از اینترنت همراه و ثابت نسل چهار بی‌سیم استفاده کنید.

ولی مودم TD-2101 Plus فقط مختص اینترنت و فرکانس TD-LTE است (فرکانس ۳۴۰۰ تا ۳۶۰۰ مگاهرتز) و نمی‌توانید برای اینترنت ۴G استفاده شود. اگرچه گزارش برخی کاربران نشان می‌دهد سیم‌کارت‌های ۴G نیز پشتیبانی شده و قابل استفاده است. برای توضیحات بیشتر به مطلب زیر مراجعه کنید:

نتیجه: اگر می‌خواهید هم از اینترنت ۴G و هم TD-LTE استفاده کنید؛ بهتر است مودم TF-i۶۰ انتخاب شود.

 

 

 

نمایی جلو tf-i60
tf-i60-front

 

 

 

 

 

 

 

 

خرید مستقیم این محصول : مودم 4G/TD-LTE ایرانسل مدل TF-i60 H1 ‌ TF-I60 H1

سرعت

حداکثر سرعت دانلود مودم TF-i۶۰ برابر ۳۰۰ مگابیت روی FDD و ۲۱۰ مگابیت روی TDD است. حداکثر سرعت آپلود هم به ۵۰ مگابیت روی FDD و ۱۰ مگابیت روی TDD می‌رسد.

حداکثر سرعت دانلود مودم TD-2101 Plus برابر ۱۲۰ مگابیت است و حداکثر سرعت آپلود هم به ۳۰ مگابیت می‌رسد.

مودم ایرانسل TF-i۶۰ از رده LTE Cat۶ یا اصطلاحا در ایران ۴.۵G است که عملکرد بهتری نسبت به مودم TD-2101 Plus با رده CAT۴ دارد.

اما باید این نکته را در نظر بگیرید که حداکثر سرعت اینترنت TD-LTE در ایران زیر ۱۰۰ مگابیت است. سرعت اینترنت ایرانسل حداکثر ۸۰ مگابیت و مبین‌نت ۴۰ مگابیت است. بنابراین؛ هر دو مودم حداکثر سرعت TDD در ایران را پشتیبانی می‌کنند و نباید از این بابت نگرانی داشته باشید.

نتیجه: به طور اسمی، سرعت مودم TF-i۶۰ حدود دو برابر بیشتر از سرعت مودم TD-2101 Plus است ولی در عمل این‌قدر تفاوت سرعت ندارند و بیشتر بستگی به آنتن‌دهی شبکه دارد.

tf-i60-back
tf-i60-back

آنتن‌دهی و آنتن خارجی

مودم TF-i۶۰ از MIMO ۴×۴ روی شبکه‌های موبایل پشتیبانی می‌کند؛ یعنی ۴ آنتن داخلی دارد.

مودم TD-2101 Plus از MIMO ۲×۲ بهره می‌برد که نشان می‌دهد ۲ آنتن داخلی برای شبکه‌های موبایل دارد.

در نتیجه، این‌طور به نظر می‌رسد که باید آنتن‌دهی مودم ایرانسل TF-i۶۰ بهتر باشد ولی گزارش‌های کاربران نشان می‌دهد آنتن‌دهی TD-2101 Plus مناسب‌تر است.

هر دو مودم قابلیت نصب ۲ آنتن خارجی را دارند ولی نصب آنتن برای مودم TF-i۶۰ راحت‌تر است چون کانکتورهای TS-۹ روی مودم قرار دارند ولی برای مودم TD-2101 Plus این امکان فراهم نیست.

نتیجه‌: آنتن‌دهی مودم‌ها به طور مستقیم به مکان کاربر و شبکه پوشش‌دهی وابسته هستند. در یک مکان مودم TF-i۶۰ بهتر جواب می‌دهد و در مکان دیگری مودم TD-2101 Plus بهتر انتن‌دهی دارد. شرایط نصب آنتن خارجی در مودم TF-i۶۰ بهتر است.

مودم TD-2101 Plus
مودم TD-2101 Plus

 

خرید مستقیم این محصول :  مودم TD-LTE ایرانسل مدل GP-2101 plus

منبع تغذیه و باتری

هر دو مودم داخلی و رومیزی هستند. یعنی از باتری خبری نیست و باید همیشه به برق شهری متصل باشند تا کار کنند. هر دو مودم آداپتور دارند و از این نظر تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت.

وای‌فای

هر دو مودم از وای‌فای ۲ بانده (۲.۴ و ۵ گیگاهرتز) با MIMO ۲×۲ سود می‌برند. هر دو مودم حداکثر از ۳۰ کاربر به طور همزمان روی مودم پشتیبانی کرده و مجهز به قابلیت WPS هستند.

باز هم نمی‌توان تفاوت آن‌چنانی میان این دو مودم در وای‌فای قایل بود. هر دو مودم وای‌فای خانگی برای مصارف نزدیک ارایه می‌دهند و تراشه‌های بی‌سیم آن‌ها بسیار مشابه یکدیگر است.

نتیجه: وای‌فای هر دو مودم مشابه هم است.

رابط‌های ارتباطی

مودم TF-i۶۰ درگاه‌های ارتباطی بیشتری دارد. ۴ درگاه LAN صد مگابیت که از اینترنت WAN هم پشتیبانی می‌کنند به همراه یک درگاه RJ۱۱ روی این مودم مشاهده می‌شود.

اما در مودم TD-2101 Plus دو مودم LAN صد مگابیتی دیده می‌شود. هر دو مودم درگاه USB یا درگاه LAN هزار مگابیتی ندارند. مودم  TD-2101 Plus کلید روشن/خاموش ندارد . هر دو از WPS به طور نرم‌افزاری پشتیبانی می‌کنند و کلید سخت‌افزاری ندارد.

هر دو مودم کلید روشن/خاموش وای‌فای ندارند.

 

برای خرید به لینک های زیر  مراجعه کنید:

خرید مودم TD-2101 Plus

خرید مودم TF-i60

وزن و اندازه

وزن مودم TF-i۶۰ برابر ۴۱۰ گرم و اندازه آن ۲۴۰ در ۱۵۵ در ۷۸ میلی‌متر است.

وزن مودم TD-2101 Plus به ۲۵۰ گرم و اندازه آن ۲۱۰ در ۷۶ در ۲۴۱ میلی‌متر است.

هر دو مودم برای مصارف رومیزی مناسب هستند و چندان قابلیت جابه‌جایی و حمل ندارند. ولی باز هم مودم TD-2101 Plus سبک‌تر است.

نتیجه: هر دو مودم رومیزی هستند ولی ایرانسل TD-2101 Plus سبک‌تر است.

نتیجه‌گیری کلی

۱- اگر مودمی برای استفاده از هر دو اینترنت ۴G و TD-LTE می‌خواهید؛ مودم TF-i۶۰ را انتخاب کنید.

۲- اگر مودم فقط برای استفاده از اینترنت TD-LTE می‌خواهید؛ سراغ خرید مودم TD-2101 Plus بروید.

۳- مودم TD-2101 Plus برای مصارف خانگی و شخصی مناسب‌تر است و مودم TF-i۶۰ اجازه می‌دهد چند سیستم با کابل شبکه به اینترنت متصل شوند.

۴- این دو مودم از نظر آنتن‌دهی، سرعت، وای‌فای، باتری و منبع تغذیه عملکردی مشابه هم دارند و بسیار نزدیک به هم هستند.

5/5 (1 Review)
دیدگاه شما

۴ دیدگاه

 1. صادق گفت:

  با سلام
  من هر دو این مودم ها رو استفاده کردم و از نظر من مودم های خوبی هستند
  برای استفاده شرکتی و اداری من مودم TF-i60 پیشنهاد میدم
  برای استفاده خانگی و بازی مودم Gp-2101Plus رو پیشنهاد میدم
  من ۲ خرید از صاران مارکت داشتم و از خریدم راضی هستم

 2. امیرحسین گفت:

  سلام. من مودم GP 2101 plus رو دارم باید بگم که:
  ۱- این مودم ۴ تا درگاه LAN داره.
  ۲- دکمه پاور یا روشن خاموش نداره.
  این هارو اصلاح کنید

برگشت به بالا
X