راهکار موثر برای افزایش امنیت رمز عبور

در دنیای امروز که روزانه استفاده از تجهیزات و سیستم های تشخیص افراد و سنسور های اثر انگشت گسترش یافته است، اما باز هم استفاده از رمزهای عبور جایگاهش را میان مردم حفظ کرده است و کاربرد فراوانی دارد. اکنون ویژگی های مرورگرها، نرم افزارهای جداگانه و حتی سخت افزارهای تخصصی می توانند به ما در بالا بردن امنیت رمزهای عبور کمک شایانی بکنند و توصیه می شود از آن ها استفاده کنیم. افرادی که در این زمینه متخصص هستند همواره توصیه می کنند که از رمز هایی استفاده کنید که در عین این که راحت به ذهن سپرده می شوند و طولانی هستند، از امنیت مناسبی هم برخوردار باشند. مثلا اگر شخصی تاریخ تولد و شماره شناسنامه شما را هم بداند، نتواند رمز شما را حدس بزند. در این مطلب با صاران همراه باشید تا نکاتی را در مورد راهکار موثر برای افزایش امنیت رمز عبور به شما پییشنهاد دهیم.

بیش تر متخصصان این حوز توصیه می کنند که رمزهای ترکیبی(passphrase) را بکار ببرید. یعنی در رمز خود از کلمات، اعداد رندم و حروف استفاده کنید. درست است که حفظ کردن چنین رمز هایی کار آسانی نیست اما می توانند امنیت شما در بسیاری از محیط ها را تامین کنند. البته من به شما یک راه حل کلی می دهم تا بتوانید این رمز های طولانی و سخت را به راحتی حفظ کنید( البته این تنها یک مثال است و ممکن است ترفند هایی که در پایین به آن ها اشاره می شود، راحت تر باشند). برای مثال شما می توانید عبارت را  MoHaMmAd is playing badminton به عنوان رمز امنیتی خود استفاده کنید. این یک روش مناسب و مطمئنی است که توسط کارشناسان این بخش نیز تایید شده است زیرا از یک عبارت طولانی متشکل از چند کلمه ساخته شده است، دارای حروف بزرگ و کوچک است، هیچ صحبتی از اطلاعات شخصی مانند شماره موبایل و … نشده است ، از فاصله(space) در آن استفاه شده است که نکته ای بسیار کلیدی در رمز های عبور است زیرا کار را برای نرم افزارهای پیدا کننده رمز عبور، بسیار سخت و پیچیده می کند و به آسانی می توانید آن را به ذهن بسپارید و راهکار موثر برای افزایش امنیت رمز عبور می باشد.

ابزار های موجود در مرورگر

مرورگرهایی که در چند سال اخیر عرضه شده اند از قابلیت های بالایی برخوردار هستند و راهکار موثر برای افزایش امنیت رمز عبور در اختیار کاربرانشان قرار می دهند. این مرورگر ها علاوه بر این که رمز عبور شما را ذخیره می کنند، در صورت به کار بردن رمزی یکسان برای چند حساب، به شما هشدار می دهند که این کار خطرناکی است. حتی برای ایجاد یک رمز، عبارتی را برای منظور رمزعبور به شکل رندم پیشنهاد می دهند تا شما را از انتخاب رمز راحت کند. مثلا در سیستم عامل   macOSموهاوی، مرورگر سافاری این امکان خوب را دارد که هنگامی گزینه ی Preferences را کلیک کنید و سپس در تب Autofill قابلیت Username and passwords را به حالت فعال تغییر دهید. می توانید روی Edit که در قسمت راست این پارت می باشد کلیک کنید و همه ی رمزعبور های ذخیره شده  را در کنار اکانت هایشان ببینید. اگر برای حساب هایی از رمز عبوری تکراری استفاده کرده باشید، یک علامت تعجب به رنگ زرد در کنار باکسش نمایش می دهد و منظور این است که این رمزی مناسب نیست و تغییرش دهید.

در ادامه ی راهکار موثر برای افزایش امنیت رمز عبور بیان می کنیم زمانی که برای ساخت یک حساب جدید اقدام می کنید، در حین پروسه رمز عبور این امکان فراهم شده است تا در قسمت رمز عبور، روی آیکون یک کلید کلیک نمایید و گزینه ی   Suggest New Password را بزنید تا این مرورگر به شما یک پسور مناسب و کاملا سخت و پیچیده پیشنهاد دهد که بتواند امنیت مناسبی برای شما ایجاد کند. اگر هم تمایل دارید خودتان رمز عبور را بزنید، می توانید از قابلیت  دیگری که در اختیار شماست استفاده کنید. زمانی که رمز را وارد می کنید این مرورگر میزان امنیت پسورد را به شما اعلام می کند که متناسب با آن از پسوردی با حداکثر امنیت استفاده کنید.

در بخش پیشنهاد رمز عبور مرورگر سافاری چندین کاراکتر فاقد معنی را برای پسورد بر می گزیند که نیازی نیست برای حفظ کردن آن نگران بشوید زیرا همان طور که اشاره شد، این مرورگرهمه ی رمز ها را ذخیره می کند و تنها باید رمز را تایید کنید و به ادامه ی پروسه بپردازید.

 

در بروزرسانی اخیر مرورگر کروم هم چنین قابلیتی به چشم می خورد. نخست لازم است به یک حساب کاربری متصل باشید و دیتای مرورگرتان را با آن  sync کنید. در ادامه به  Setting  بروید و روی  password بزنید. حال امکان مشاهده ی  Suggest Strong Password را دارید.

همانطور که در سافاری اشاره شد نیازی نیست به خاطر پیچیدگی رمز عبورهای پیشنهادی نگران شوید و آن ها را رد کنید، زیرا همه ی آن ها در مرورگر ذخیره می شوند. پس از تایید رمز عبور پیشنهادی کروم، که از پیچیدگی و امنیت درخوری برخوردار است، در صورت نیاز می توانید آن ها در لیست تنطیمات بیابید و مشاهده کنید. البته هنوز مرورگرهای فایرفاکس و مایکروسافت از ویژگی تعیین رمز عبور مطمئن و ایمن برای کاربران خود استفاده نکره اند اما همانند مرورگرهای بالا که به در موردشان صحبت شد قادر هستند به آسانی پسورد های حساب های کاربری متفاوت را ذخیره و sync نمایند.

 

استفاده از ابزارهای مدیریت رمزعبور

تعداد زیادی ابزار امنیتی برای ایجاد رمز عبور ایمن و ذخیره سازی آن موجود هستند می تواند راهکار موثر برای افزایش امنیت رمز عبور باشد. این ابزار ها به فضای وب و مرورگر ها محدود نمی باشند بلکه در قسمت های متفاوت گوشی و تبلت می توان از آن ها استفاده کرد. از این ابزار ها هم می توان به شکل نرم افزار جدا و هم به شکل افزونه مرورگر استفاده کرد تا در حینی که شخص قصد ایجاد یک حساب جدید را دارد، از پسوردهای پیشنهادی آن یکی را انتخاب کند. به منظور استفاده از چنین ابزاری نیاز است تا فقط یک بار رمز عبوری سخت و ایمن انتخاب کنید و برای دیگر حساب هایتان نیازی به حفظ کردن پسوردشان ندارید.

این چند ابزار خوب که در راهکار موثر برای افزایش امنیت رمز عبور به شما پیشنهاد می دهیم که بهترین های خودشان در این رده هستند LastPass ،Dashlane ،1password و Keeper می باشند. البته در این مقاله قصد بیان فواید و ضررهای این ابزارها را نداریم و تنها آن ها را به عنوان راهکار موثر برای افزایش امنیت رمز عبور معرفی می کنیم. تعدادی از مرورگرها چنین ویژگی هایی نیز دارند اما قابلیت های این ابزارها بیش تر است و علاوه بر آن، امکان استفاده در فضای غیر وب را نیز دارا هستند.

برگشت به بالا
فروشگاه اینترنتی صاران مارکت
X